Kodlama Saati (Hour Of Code) 2019

Kodlama Saati nedir?
Kodlama Saati bilgisayar bilimine bir saatlik bir giriştir, kodlamanın sırrını çözmeniz ve herkesin temelleri öğrenebileceğini görmeniz için tasarlanmıştır. Öğreticileri inceleyin.

Kodlama Saati ne zaman?
Kod Saatleri, her yıl Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası boyunca gerçekleşir. 2018 Bilgisayar Bilimi Eğitim Haftası 3-9 Aralık olacak, ancak Kodlama Saatini yıl boyunca uygulayabilirsiniz.

Kodlama Saatine nasıl katılabilirim?
Kodlama saatine evinizde bireysel olarak, okulunuzda öğrencilerinizle katılabilirsiniz. Bu etkinliğe katılmak için kodlama araçlarından herhangi birini kullanabilirsiniz.Ayrıca her yaş için ve her seviye için, çocuktan büyüğe kadar birçok alternatifimiz var. Kodlama saati haritasına etkinliğinizi ekleyin.

Neden bilgisayar bilimi?
Her öğrenci bilgisayar bilimini öğrenebilme şansına sahip olmalı. Bu, öğrencilerin problem çözme becerisini, mantığını ve yaratıcılığını beslemeye yardımcı olur. Erken başlayarak öğrenciler, herhangi bir 21. yüzyıl kariyerine sağlam bir temel atarlar.

Kodlama Saatinin arkasında kimler var?
Kodlama Saati, Code.org tarafından organize edilen, halka açık 501c3 kar amacı gütmeyen, bilgisayar biliminin hayatımızdaki katkısını daha fazla okulda öğretilmesini sağlayarak arttırmaya adanmış, aynı zamanda kadınların ve azınlık ırklardan öğrencilerin de katılımını arttırmayı amaçlayan bir organizasyondur. Bu ortaklar arasında Microsoft, Apple, Amazon gibi şirketler de var.

Öğrencilerim için hangi aygıtları kullanmalıyım?
Code.org dersleri tüm aygıtlar ve tarayıcılar üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca Scratch programı ile de öğrencilere kodlama yaptırabilirsiniz.

Her katılımcı için bilgisayara ihtiyaç var mı?
Hayır. Bilgisayarlara, akıllı telefonlara, tabletlere uyumlu Kodlama Saati öğreticileri var, hatta bazıları için bilgisayara bile ihtiyacınız yok! Nerede olursanız olun, elinizde ne varsa onunla katılabilirsiniz.

Öğrenciler bir hesap oluşturmak zorunda mıdır?
Hayır. Kodlama Saati’ni denemek için kesinlikle bir kayıt veya oturum açma işlemi gerekmez. Ancak çoğu devamlı dersler için ilerleyişi kaydetmek amacıyla öğrencilerin kayıt oluşturması gerekir.

Öğrencilerim için sertifikaları nerede yazdırabilirim?
Sınıfınız için önceden de belgeler yazdırabileceğiniz sertifikalar sayfamıza gidin. Minecraft dersini alan öğrencilerinize özel sertifikalar da yazdırabilirsiniz.

Lise öğrencileriyle hangi aktiviteyi yapmamı önerirsiniz?
Tüm yaşlar için, ilk aşamada Code.org/learn adresindeki başlangıç öğreticilerinden herhangi birini denemenizi öneririz, örneğin Angry Birds’lü veya Anna ve Elsa’nın olduğu öğretici gibi. Bir lise öğrencisi bunlardan birini 30 dakika içinde bitirebilecek seviyede olmalıdır, ancak bundan sonra Khan Academy ya da CodeHS gibi daha ileri seviye JavaScript öğreticileri deneyebilir.

Kodlama Saati için Scratch kullanıyorum, öğrencilerimde dizüstü bilgisayar yerine iPad varsa ne yapmalıyım?
Scratch tabletlerde çalışmaz. Eğer öğrencileriniz küçük yaşlardalarsa, ScratchJR iPad uygulamasını kullanabilirler. Eğer Code.org/learn sitesindeki öğreticilere bakarsanız, iPad’lerde çalışan birçok öğretici bulabilirsiniz – Code.org, Tynker, Lightbot ya da CodeSpark’tan.

Bir saat içinde ne kadar öğrenebilirim?
Kodlama Saati’nin amacı, kimseye bir saat içinde uzman bir bilgisayar bilimcisi olmayı öğretmek değildir. Bir saat, öğrencilerin geçmişine bakılmaksızın, her yaşta erişilebilir olması sebebiyle, sadece bilgisayar bilimlerinin eğlenceli ve yaratıcı olduğunu öğrenmek için yeterlidir. Bu kampanyanın başarı ölçütü, Bilgisayar Bilimlerini öğrencilerin ne kadar öğrendiği değildir. Başarı, cinsiyet, etnik ve sosyo-ekonomik gruplar arasında geniş katılım ve bunun sonucunda tüm sınıf düzeylerinde Bilgisayar Bilimleri derslerinde gördüğümüz kayıt ve katılım artışına yansır. Milyonlarca katılımcı öğretmen ve öğrenci bir saatten daha ileri gitmeye karar verdiler – bütün bir gün veya bir hafta veya daha uzun süre öğrenmek ve bunun sonucunda birçok öğrenci tüm bir kursa (hatta tüm etkinliklere) kayıt olmaya karar verdiler.

Öğrencilerin yanı sıra başka bir “öğrenci”, bilgisayar bilimcisi olarak kolej diplomasına sahip olmamasına rağmen, bir saatlik eğitimle bilgisayar bilimlerini öğretebilecekleri konusunda kendine güvenen eğitimcidir. On binlerce öğretmen, bilgisayar bilimlerine devam etmek, Profesyonel Gelişim Eğitimlerine ( PD) katılmak, takip eden çevrimiçi dersleri sunmak ya da her ikisini birden yapmak için karar verirler. Ve bu, bilgisayar bilimini öğrencilerinin istediği ve öğretmenlerinin yapabileceğini fark eden okul yöneticileri için de geçerlidir.

Kaynak >

KOD HAFTASI ETKİNLİKLERİNDEN GÖRÜNTÜLER